مدیریت جهاد کشاورزی

 

مسئول واحد صدور پروانه ها و مجوزهای مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نی ریز از صدور 63 فقره پروانه بهره برداری دامداری های کوچک روستایی از ابتدای سال 97 تا 20 فروردین ماه سال جاری در سطح این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نی ریز، سعید مستفیضی افزود : این تعداد پروانه که در راستای حفظ اشتغال روستایی و رونق تولید صادر شده است به صورت کاملا الکترونیک در سامانه صدور مجوزهای وزارت جهاد کشاورزی و در شهرستان انجام شده و دامداران با کمترین هزینه و بدون مراجعه به مرکز استان ، پروانه بهره برداری دریافت نموده اند .

وی گفت: پروانه های صادرشده برای 10 واحد پرورش کوسفند و بز داشتی ، 28 واحد بره پرواری و 5 واحد گاو شیری و همچنین تمدید پروانه برای 7 واحد بره پرواری، 6 واحد بز و گوسفند داشتی ، 3 واحد گاو شیری و 3 واحد گوساله پرواری بوده که علاوه بر ایجاد و حفظ اشتغال روستایی درافزایش تولید گوشت و فراورده های لبنی نیز موثر می باشد.

مستفیضی افزود : کار صدور پروانه برای واحدهای دامی که بنا به نظر دهیاران محترم در داخل طرح هادی روستا واقع شده است ادامه دارد و با 8 مرکزجهاد کشاورزی در سطح شهرستان هم برای اطلاع رسانی به دامداران هماهنگی لازم صورت گرفته و در حال حاضر آمادگی ثبت درخواست سایر بهره برداران که واجد شرایط دریافت پروانه باشند وجود دارد .

وی با اشاره به در دست بررسی بودن تعداد زیادی از درخواست های دامداران در سال جاری گفت : در روند صدور پروانه های دامداریهای روستایی ، ادارات امور مالیاتی ، دامپزشکی ، شوراهای اسلامی ، دهیاران و دفاتر پیشخوان دولت نیز نقش موثری دارند که تاکنون شاهد همکاری بسیار مطلوب آنان بوده ایم .2

سوول مركز ترويج و خدمات جهاد كشاورزي كوشكك با بيان جزييات برگزاري كلاسهاي آموزشي گفت : اين كلاسها صرفا جهت بالا بردن سطح آگاهي و ارتقاي دانش كشاورزان برگزارl ميشود و تاكنون نتايج بسيار خوبي داشته است .

افراسياب مرادي افزود : کلاس آموزشی هرس پسته با حضور آقای مهندس امید آباده از کلینیک گیاهپزشکی مزرعه سبز و خانم مهندس فاطمه زارعی کارشناس باغبانی مرکز جهاد کشاورزی کوشکک و اعضاء گروه هدف در محل باغ پسته آقای اسفندیار از اعضای سایت در محل روستای جهان آباد از توابع بخش آباده طشك برگزار گردید.

وي گفت :  در این کلاس آموزشي نکات مهم و اصولی هرس درختان پسته به صورت عملی و تئوری به باغداران محترم آموزش داده شد كه مهمترين مباحث اين كلاس عبارت بود ازاهميت زمان مناسب هرس ، بمنظور جلوگيري از سرمازدگی درخت به دلیل بیدار شدن و مواجهه با هوای سرد و همچنين رعايت نكات مهم هنگام هرس در جلوگيري از ورود عوامل بيماري زا و لزوم استفاده از چسب باغباني كه در فرايند توليد بسيار موثر است .

مرادي در پايان گفت : مصمم هستيم كشاورزان عزيز و زحمتكش را با دانش روز و اطلاعات جديد كشاورزي آشنا كنيم تا هم از منابع موجود بهترين بهره برده شود و هم توليدمان از كيفيت بالايي برخوردار شود .  

روستاي جهان آباد در فاصله  كيلومتري شهرستان ني ريز واقع شده است . 

4